تحلیلی از عملکرد احمدی نژاد در مناظره ها

در مناظره با موسوی احمدی نژاد یک انسان منفعل و به شدت عصبانی نشان داد.

با اینکه سعی می کرد خود را خونسرد نشان دهد و بارها جمله(( آقای موسوی من به شما علاقه مندم)) را تکرارمی کرد رفتار و صحبت هایش هیچ نشانی از خونسردی و احترام به طرف مقابل نداشت.

حتی ادب را نیز قربانی کرد و با نشان دادن پرونده زهرا رهنورد صحنه ای در ذهن ایرانی ها ثبت کرد که شاید سالهای سال از حافظه نسل ما پاک نشود.

انگار احمدی نژاد در این مناظره جز تهمت زدن به هاشمی و رهنورد و ناطق نوری و صفایی فراهانی و معین چیزی در چنته نداشت.

و اگر گزکی از میر حسین می داشت به یقین رسوا یش می کرد.

 

اما احمدی نژاد در شب مناظره با کروبی گویا تغییر تاکتیک داده بود.

شاید فشار مسئولین بالا و شاید بازخورد مردم نسبت به پرخاشگری هایش در شب مناظره با موسوی از او مرد مودب تر و متین تری ساخته بود که در جواب بخش اول و طوفانی صحبت های کروبی در مورد هاله نور و ماجرای دزدیده شدنش توسط آمریکایی ها فقط به اینکه اینها  دروغ  و کذب است بسنده کرد و به نشان دادن آمارهای دولتش با جدول و نمودار بسنده کرد.

اما وقتی مرحله دوم حملات کروبی را دید باز هم طاقت نیاورد و به افشاگری هایش پرداخت.

وقتی کروبی آمارهای احمدی نژاد را کذب و دروغ خواند و گفت یا به شما آمار غلط می دهند یا خودتان عمدا دروغ می گویید؛احمدی نژاد ماجرای شهرام جزایری و 300 میلیون کمک بلاعوضش به کروبی را رو کرد.

اگر کروبی هم مثل خودش با دست پر و با آمار و ارقام به جنگش می رفت شاید احمدی نژاد شکست سنگین تری می خورد .ولی کروبی نه تنها دفاع قانع کنند ه ای از اتهام های منتسب به خود نداشت پا به پای او و با ادبیات احمدی نژادی به جنگش رفت.

هرچند که شجاعت و صراحت لهجه کروبی ستودنی بود اما حملاتش به احمدی نژاد آنقدر قدرت مند نبود که او را پیروز اصلی میدان بدانیم.

 

اما سومین مناظره احمدی نژاد با محسن رضایی شاید موفق ترین مناظره او باشد.

طرفین ابدا به یکدیگر پرخاشگری نکردند و حتی صدایشان را نیز بالا نبردند.

احمدی نژاد این مناظره را بسیار زیرکانه و هوشمندانه مدیریت کرد.(کاش برای اداره ایران هم از مشاوران امشبش استفاده می کرد)

هرچند رضایی هم صحت آمار وارقام احمدی نژاد را زیر سوال برد، در پاسخ طعنه احمدی نژاد به اینکه شما از بروکراسی اداری  و مشکلات اجرایی بی اطلاع هستید حرفی زد که در آخر به ضررش تمام شد.

رضایی گفت ما در اوایل انقلاب و در زمان جنگ کشور را اداره می کردیم.

احمدی نژاد از این صحبت رضایی کمال استفاده را کرد.

تجارب دو شب قبل به او نشان داده بود کسی که در آخر مناظره صحبت می کند شانس بیشتری برای پیروزی دارد؛ پس با مدیریت زمان و درست در زمانی که رضایی می خواست به جمع بندی انتقاداتش بپردازد مناظره را به پرسش و پاسخ تبدیل کرد ورضایی که در حال سبک سنگین کردن حرفی بود که نباید می زد وقتی به خودش آمد که چهار دقیقه بیشتر نداشت.

بدون شک احمدی نژاد خوب از عهده این مناظره برآمد.

بدون اینکه افشاگری کند یا ادب را زیر پا بگذارد.

در مجموع بازی جوانمردانه ای بود.

 

به هر حال شما بهتر از من این مناظرات را دیدید و شاید اصلا نیازی به شرح ما وقع نداشتید اما حرف هایی که در مجموع این چند شب زده شد؛حرفهای جدیدی بود.

حرفهایی که شاید یک ماه پیش تصور شنیدنشان از زبان یک مسئول ایرانی  آنهم در یک برنامه زنده تلوزیونی غیر قابل تصور بود.

حرفهایی که مردم کوچه و خیابان در تاکسی و اتوبوس و صف نان با احتیاط می زدند حالا از دهان مسئولین بلند پایه ای مثل نخست وزیر و رییس جمهور و رییس مجلس و فرمانده سپاه شنیده شد.

آیا این فضای باز سیاسی محدود به همین چند روزه انتخابات میشود؟

یا اینکه دولت موسوی پای حرفهایش می ایستد و نمی گذارد نشریات ؛این چشم و گوش مردم به خاطر آگاه کردن مردم دوباره خفقان بگیرند.

/ 1 نظر / 15 بازدید
aliyeh

سلام شوهر خواهرم که بسیجی‌ هست میگفت بهشان گفتند که اگر اتفاقی‌ مثل ژاپن برای نیروگاه بوشهر یا نتنز بیفتد باید قرص‌های یود و پتاسیم بخورند متاسفانه داروخانه‌های این شهرها خبر دادند که دولت تمامی‌ این قرصها را برای پاسداران و بسیجیها خریداری کرده. به عبارت دیگر مردم باید بروند بمیرند. همیشه میگفتند بسیج یعنی ملت اگر ملت بسیج واقعی‌ هستند چرا دارو فقط برای پاسدارها هست و نه برای مردم. شوهر خواهرم این سوال را می‌کند ولی‌ جرات نکرد خودش بنویسد.